درباره ما

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

خوشه گلاب و عرقیات کاشان

طب سنتيپروژه هابازديدها و تورهانمايشگاه ها و همايش هاخواص درماني گياهان داروييآموزش کشت گياهان دارويي

درباره ما

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

خوشه صنعتی به مجموعه ای از واحدهای کسب و کار (Enterprises) اطلاق می شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیتهای یکدیگر به تولید وعرضه تعدادی کالا و خدمات  می پردازند و ازچالشها و فرصتهای مشترک برخوردارند.

شرایط پیدایش و توسعه یک خوشه به عواملی مانند : 1- نزدیکی به مواد اولیه 2- وجود نیروی ماهر 3- وجود و رشد مناسب خدمات توسعه کسب وکار 4- رشد متناسب زیر ساخت ها 5- وجود تامین کنندگان کافی 6- شرایط مناسب اقتصاد محلی ، ملی وبین المللی وابسته است.

عموما خوشه ها تعداد زیادی واحدهای اقتصادی خرد ، کوچک و متوسط را در بر می گیرند که از نظر جغرافیایی این واحدها  می توانند در سطح روستا ،شهر و یا شهرستان پراکنده باشند. بدین ترتیب همانطور که ذکر شد مشخصه خوشه های صنعتی شامل تمرکز جغرافیایی ،همکاری در تکمیل فعالیتهای یکدیگر ، تولیدات و خدمات مشترک و همین طور چالشها و فرصتهای مشترک است.

در مورد خوشه صنعتی گلاب ، عرقیات و اسانس شهرستان کاشان نیز می توان این چهار مشخصه را به وضوح جستجو نمود.شهرستان کاشان با سابقه طولانی در پرورش گل محمدی و سایر گیاهان دارویی و همچنین صنعت فرآوری این گیاهان دارای بیش از1500واحد سنتی و 18واحد صنعتی فعال فراوری گیاهان دارویی است که این واحدهای کسب و کار در 4بخش قمصر ،برزک ،مرکزی و نیاسر از توابع شهرستان کاشان گسترش یافته اند.

این واحدها دسته محصولات مشابهی را تولید می کنند که می توان به سه دسته تقسیم بندی نمود:

1- گلاب      2- عرقیات گیاهی     3- عطر واسانس

این واحدها دارای چالشها وفرصتهای مشترکی هستند از جمله این چالش ها وجود اسانس های مصنوعی ، نداشتن برنامه ای برای بازار و صادرات و همچنین نداشتن سازو کاری برای خرید مواد اولیه به صورت جمعی ،عدم همکاری بین واحدها  واز همه مهمتر عدم تولید محصولات پر درآمدتر و با ارزش افزوده بیشتر (اسانس) در خوشه و ... می­باشد.

از جمله فرصت ها، داشتن برندی مانند گلاب و عرقیات کاشان که سالیان سال است زبانزد مصرف کنندگان داخلی و خارجی است همچنین سطح زیر کشت گل محمدی که بالغ بر 1600هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان را به خود اختصاص داده است وهمچنین شهر کاشان به عنوان یک منطقه توریستی- گردشگری  و وجود شاهراههای اصلی کشور از جمله اتوبان تهران قم- کاشان اصفهان و وجود خط راه آهن سراسری و برگزاری جشن های مختلف گل و گلاب در چند سال اخیر در سطح شهرستان و .... است.

ارتباط با ما

آدرس: کاشان - بلوار باهنر - اداره صنعت ، معدن و تجارت
آدرس وبسایت: www.golabic.ir
ایمیل: info@golabic.ir
تلفن: 55578984- 031
تلفکس: 55578986- 031
همراه عامل توسعه خوشه: 09132628620